Депресията |
Написано от izneviara.com |
Как да разберем дали сме в депресия? Всички сме депресирани понякога, нещастни сме, че нещата не вървят. Но истинската депресия идва с дълготрайни симптоми, които ни влияят отрицателно. Симптоми на депресията
1. Продължително лошо настроение.
1. Лека депресия: обикновено не пречи на всекидневието, но прави всичко по-трудно и някак безсмислено. 2. Умерена депресия: има забележително влияние във всекидневния живот и се проявява с повече симптоми от леката. 3. Тежка депресия: от нея вече нищо не ти е интересно – ежедневните дейности са почти невъзможни.
Какво причинява тази тежка депресия? Успехът на терапията с антидепресанти при клинична депресия подкани много учени да се запитат дали депресията има по-силно биологична, отколкото психологична, основа. Така, много оспорват дали генетиката или стресът играе важната роля за причиняването на депресията. Скорошно проучване сочи, че и двете играят главна роля. За учудване, стресът играе главна роля през първите два епизода на клинична депресия, но не и по-нататък. Генетиката и темпераментът изглежда играят най-важната роля за по-нататъшните епизоди на депресията на пациента. По този ред трябва да се излекува и пациентът.
Симптоми за тежка депресия
2. Подчертано намален интерес или удоволствие от всички или почти всички дейности през по-голямата част от деня, почти всеки ден. 3. Забележително отслабване без диета или напълняване (промяна по-голяма от 5 % тегло на месец, намаляване или увеличаване на апетита почти всеки ден. 4. Безсъние или хиперсъние почти всеки ден. 5. Психомоторна възбуда или умора почти всеки ден. 6. Немощ или загуба на енергия почти всеки ден. 7. Чувства на безполезност или изключителност; неуместна вина почти всеки ден. 8. Намалена възможност за мислене или концентрация; нерешителност почти всеки ден. 9. Повтарящи се мисли за смърт (не само страх от нея), повтарящи се идеи за самоубийство без точен план или опит за самоубийство; специфичен план за извършване на самоубийство.
Бих казал, че осъзнаването за изневярата на вашия партньор е със силата на загубата на близък човек. Много от хората, с които съм общувал, твърдят, че действително се чувстват като че ли са загубили близък.
Както няма двама различни човека да са засегнати по точно един и същ начин от депресията, така и няма лечение, подходящо за всякаква депресия. Това, което помага на един, при друг няма ефект. Най-добре ще се излекувате, ако се информирате възможно най-добре за различните опции за лечение, като ги комбинирате съответно за нуждите си. Направете си едно самолечение! Съвети за самолечение на депресия: • Научи възможно най-много за депресията си. Важно е да определиш колко е сериозна по симптомите й. Промяна в стила на живот: жизненоважна част от самолечението на депресия Понякога тази промяна сама по себе може да помогне. Ето и методите й: • Упражнения: При физически упражнения се увеличават хормони като серотонин, ендорфини и други, които те карат да се чувстваш добре. За максимум ефект тренирай 30-60 минути на ден.
Ако подозираш, че си депресиран, първо провери при лекар дали не е по медицински причини. Окаже ли се така, антидепресантите и терапията не биха ти помогнали, така че се изясни.
Най-добре за теб е сам да дърпаш юздите. Така че, и да се обърнеш за помощ към специалист, сам си прецени дали би задоволил нуждите ти. Не се изненадвайте, ако вашият човек се намери чак след няколко опита. Ще го познаете по това, че чувствате, че ви разбира и спокойно си споделяте с него.
Още материали за депресията, както и за много други психични проблеми --->
|
Коментари
Piex antidepresanti 5 godini, ot koito samo se 4uvstvax kato parcal.Spriax da xoda po psixolozi i psixiatri.I ottogava si izgradix edna avtoimunna sistema,bez lekarstva i bez sex.Sega begam ot nego kato diavol ot tamian.